3751multivitaminyZ nejnovějších výzkumů mnoha zemí světa vyplývá skutečnost, že umělé doplňky stravy tělu spíše škodí, než aby mu nějak pomáhaly. Přitom se dříve často hovořilo o tom, jak jsou pro lidský organismus multivitaminy prospěšné. Jenže nyní zase začíná převládat

názor, že polykat v pilulkách to, co má organismus získávat přirozenou cestou, způsobuje ochabnutí jeho obranyschopnosti. Čínští vědci pak došli ještě dál, když zveřejnili výsledky studie, jak antioxidační doplňky stravy mohou urychlit stárnutí a dokonce i zvýšit riziko předčasného úmrtí. Nabídka širokého spektra světového ročního obratu prodeje doplňků stravy s antioxidačními účinky, jejichž světový roční obrat činí čtyřicet až padesát miliard dolarů, vědci označili za pouhý byznys, na kterém pod vlivem reklamní mašinérie vydělávají jen výrobci a distributoři prodeje. Kromě čínských vědců se o umělé doplňky stravy zajímali i další světoví odborníci. Například ti z Univerzity Monach v Melbourne míní, že lidé potřebují především dobrou stravu a peníze za doplňky stravy se jen „zbytečně vymočí do záchodové mísy“.

Mnoho lidí dnes skutečně zařazuje do svého doplňkového jídelníčku vitaminy A, E, C, zinek či selen, které podle výrobců přispívají ke zlepšení kondice pokožky, zraku, ale obdobně též imunity. Molekuly antioxidantů totiž snižují aktivitu kyslíkových radikálů, které mohou způsobovat patologické procesy v organismu. Jenže podle posledních výzkumů vědců z Čínské akademie věd v Pekingu tyto potravinové doplňky tělu ve výsledku nejednoznačných účinků spíše škodí. Tělo se totiž oxidantům dokáže bránit samo. Tato schopnost se sice stárnutím zhoršuje, avšak řešením není brát doplňky, které oxidanty vylučují, ale především posílit tento přirozený mechanismus. A ten by měl být neustále udržován přirozeným a aktivním odstraňováním oxidantů. Zásluhou antioxidačních doplňků tělo ve svém důsledku patřičně „zleniví“, jeho přirozené funkce ochabují, což organismus celkově oslabuje.

(vel)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2425877
DnesDnes366
VčeraVčera709
Tento týdenTento týden1075
Tento měsícTento měsíc21356

Partnerské weby

apartman banner