2851ozdobeny 1Poprvé se klasický vánoční strom, jak ho známe i dnes, objevil pravděpodobně v roce 1605 v německém Štrasburku a byl ozdoben různobarevnými papírovými růžemi, panenskými jablíčky, cukrovinkami a pozlacenými řetězy. Roku 1816 zdobil strom už i

rakouský císařský dvůr. V průběhu minulého století se začal objevovat v aristokratických sídlech ve Francii, Anglii, Dánsku a Norsku.

V Praze poprvé spatřili ozdobený a osvícený vánoční strom hosté režiséra a ředitele Stavovského divadla J. K. Liebicha, který jim přichystal toto překvapení v roce 1812 při oslavě Vánoc na zámečku Ztracená varta v Libni. První svíčky se pak na vánočním stromku v Čechách rozsvítily roku 1860.

Do obydlí na českém venkově pronikaly zdobené vánoční stromečky pomaleji než ve městech. V mnohých domácnostech bývala až do I. světové války o Vánocích ozdobena jen smrková nebo jedlová větev.

Vánoční ratolesti

K období adventu náležela také výzdoba místností zelení. Mechem a větévkami se přizdobovaly Betlémy, větvičky jedlí a smrků se zastrkávaly za obrázky, dávaly se do váz a do oken. Tyto zvyky v mnoha rodinách přetrvávají dodnes. A které se používají nejčastěji?
Zimostráz – je symbol ochrany. Splétaly se z něho věnce a věnečky, byl součástí mikulášských vrkočů a spousty dalších přírodních dekorací.
Cesmína – v Anglii a Americe je jedním z nepostradatelných symbolů Vánoc. Její obliba je tak velká, že nechybí snad v žádné domácnosti. Je vyobrazena na vánočních ubrusech, pohlednicích, prostírání, balicím papíru či nádobí. Tvoří i součást vánočních girland a ozdůbek na vánoční stromky. U nás se cesmína uplatňuje v předvánoční době při zdobení adventních věnců, svícnů a kytic.
Rozmarýn – považoval se za rostlinu posilující paměť.
Jmelí – Keltové a Germáni považovali visící kulovité keře jmelí za posly bohů seslané na Zem. Keltští kněží pod stromy se jmelím obětovali a při náboženských obřadech odsekávali jmelí zlatými srpy. Jmelí mělo přinášet po celý rok štěstí a ochraňovat člověka před zlými mocnostmi. Zavěšovalo se ke stropu, zpravidla nad stůl, kde ochraňovalo rodinu před neštěstím. Zavěšování jmelí je vánoční zvyk, který k nám přišel z Anglie před více než sto lety.

(luv)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2425909
DnesDnes398
VčeraVčera709
Tento týdenTento týden1107
Tento měsícTento měsíc21388

Partnerské weby

apartman banner