S přibývajícím věkem dochází ke ztrátě kostních minerálů a při velkých ztrátách těchto látek kosti řídnou a snadno se lámou. Nejvíce ohrožené jsou kyčle, zápěstí a páteř. Osteoporóza postihuje zejména ženy, neboť mají od počátku mé ně kostní hmoty než muži. Toto onemocnění se „rozjíždí“ zvláště v době přechodu, kdy dochází k hormonálním změnám. Při poklesu produkce hormonu estrogenu se vyplavují minerální látky především z kostí a současně se snižuje objem svalů a svalová síla. Udává se, že osteoporózou je u nás postižena každá třetí žena.

Sezamová semínka je možné pokládat za nejzdravější semínka vůbec. Velmi vysoký obsah organického vápníku, hořčíku a fosforu je prospěšný k prevenci a léčbě osteoporózy a zlomenin kostí. Sezamové semínko by se mělo konzumovat dvakrát až třikrát týdně, třeba ve formě sezamového čaje.
Lidovým lékem na osteoporózu je jablečný ocet. Zvýšenou kyselostí v žaludku dochází k lepší absorpci vápníku. Do sklenice teplé vody dejte lžíci octa a užívejte před jídlem.
Čaj z přesličky rolní pomáhá tělu vstřebávat a využít důležitý vápník. K léčivým bylinám obsahujícím vápník patří například kopřiva a listy pampelišky.

Nezapomeňte, že zvýšená konzumace kofeinu zvyšuje vyplavování vápníku z krevního řečiště. Denně nepijte více než tři šálky kávy.
(jam)
 


 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2370096
DnesDnes237
VčeraVčera1030
Tento týdenTento týden5860
Tento měsícTento měsíc24331

Partnerské weby

apartman banner