Vápník, nejhojněji zastoupený minerál v našem těle, se nachází v zubech, kostech a hraje velmi důležitou roli při chemické rovnováze v těle. Ovlivňuje svalovou funkci, reguluje srdeční rytmus, je nezbytný pro správnou srážlivost krve, kontroluje rovnováhu kyselin, vyvolává spánek a prospívá zdravé kůži. Pro správnou absorpci vápníku a jeho aktivitu potřebujeme žaludeční kyselinu a vitamin D, fosfor, magné zium, bílkoviny a vitaminy A a C.

Vápník je nutný pro zdravé kosti a zuby, usnadňuje přenos nervových impulzů a udržuje v dobrém zdravotním stavu nervový systém, zklidňuje nervozitu, odstraňuje nespavost, jestliže je podán před spaním. Usnadňuje překonání emocionálních krizí během menopauzy, napomáhá srážlivosti krve, redukuje jedovaté účinky olova a kadmia, může zamezit škodlivým účinkům radioaktivního spadu, je velice důležitý pro kuřáky. Řada studií shledala, že vápník je užitečný při zklidňování hyperaktivních dětí.

Příznaky jeho nedostatku: porézní, lámavé kosti, zlomeniny, kažení zubů, křivice, nervozita, svalové bolesti, křeče, skřípání zubů, poruchy kůže, jako je ztráta pigmentu, opary, puchýře v ústech, nadměrné menstruační krvácení, zpomalený růst.

Největšími přírodními zdroji vápníku jsou mléko a mléčné výrobky, sezamové semeno a pasta, mák, sójové boby, arašídy, zelená zelenina, vlašské ořechy, slunečnicová semena, vývar z hovězích kostí, mandle.

Sedavý způsob života a častý pasivní odpočinek v posteli způsobují vyplavování vápníku z kostí do krevního řečiště. Naopak pravidelné cvičení a pohyb posilují kosti tím, že podporují kalcifikaci kostí a usazování vápníku v nich. Ženy jsou mnohem více ohroženy než muži, protože v průměru konzumují méně vápníku. Vstřebávání vápníku se zhoršuje s věkem, po čtyřicátém roce se doporučuje konzumovat více mléčných produktů.
(res)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470267
DnesDnes102
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden682
Tento měsícTento měsíc1897

Partnerské weby

apartman banner