Od jara do podzimu zdobí naše zahrádky, přes zimu mohou naaranžované usušené květiny zajímavé osvěžit interiér. Připravit z nich lze i působivé voňavé směsi, které provoní prádlo ve skříni či v komodě. Jak na to?
Nevadnoucí krása
Sbírat a sušit můžeme například květy růží, pivoněk, levandule, slaměnky, měsíček lékařský, chryzantémy. Využít se dají i nejrůznější rostlinky, bodláky a jiná zeleň, kterou si přineseme z podzimního výletu z probarvené přírody. Květy zpravidla netrháme plně rozkvetlé, aby se při sušení nerozpadly. Natrhané květy svážeme gumičkou do svazečků. Provázek není příliš vhodný, neboť by se svazek po vysušení stonků mohl rozsypat. Ideální pro sušení je půdní prostor, především ale volíme suché a tmavé místo. Sušené rostliny můžeme podle potřeby také barvit. K tomu účelu použijeme barvy ve spreji nebo květiny máčíme v barevném roztoku - akrylové či tekuté barvy určené pro tónování malířských roztoků.
Příjemné ovzduší v bytě
Pot-pourri se traduje od středověku a pochází z Francie. Je to vlastně nádoba obsahující směs sušených květin, okvětních plátků, lístků nebo koření, která by měla vytvořit příjemné ovzduší v bytě a zároveň působit jako dekorace. Rostliny se umisťují do keramických, porcelánových nebo kameninových nádob a pak se ukládají do blízkosti proudícího teplého vzduchu, aby se z nich příjemné aroma dobře uvolňovalo. Zkuste si pot-pourri vyrobit třeba z lístků červené, čajové a růžové růže v množství asi 2 dl. K tomu přidáme čtvrt lžičky rozdrceného hřebíčku a půl kávové lžičky růžového oleje. Vše smícháme, uložíme do vzduchotěsné tmavé sklenice a necháme asi šest týdnů uležet. Pak část nasypeme do proutěného košíčku poblíž místa, kde nejčastěji sedíme. Když miskou pohneme, příjemná vůně se rozptýlí do ovzduší.
Do polštářku
Voňavou usušenou směsí, na kterou můžeme použít nejen voňavé květiny, ale také usušenou citronovou kůru, nejrůznější koření a bylinky můžeme naplnit plátěné pytlíčky. Ty pak uložíme do prádelníku nebo na noc pod polštář. Vonné silice, které se z něj budou uvolňovat, mohou usnadnit dýchání, zbavit stresu, povzbudit náladu, přispět k lepšímu usínání.
(es)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2371579
DnesDnes829
VčeraVčera891
Tento týdenTento týden829
Tento měsícTento měsíc25814

Partnerské weby

apartman banner