Čas dýní přichází. Svátek Halloween má zajímavou historii. I když se mnozí domnívají, že Halloween je původně americkou záležitostí, pravda je jiná. Jeho kořeny sahají do dávných keltských dob. Přelom října v listopad totiž rozděloval kdysi keltský rok na úrodné období jasu a hladové období tmy. Lidé se je snažili zahnat světlem, nejrůznější masky je chránily před mrtvými.
Jak si z dýně vyrobit působivé strašidlo? Nechte se vést krok za krokem naším návodem. Základem úspěchu jsou správné nástroje. Připravte si ostrý tenký nůž, hodit se může malá pilka, lžíce. Nejdříve ostrým nožem z dýně pečlivě odřízněte vršek, opatrně ho pomocí nože nadzvedněte a odložte stranou. Potom vydlabejte lžící měkkou dužinu i se semínky. Aby se dýně nerozpadla, stěny by neměly být tenčí než dva centimetry. Zbývá ještě vyřezat obličej. Jeho tvary si můžete předkreslit rovnou na dýni měkkou tužkou nebo lihovým popisovačem či si pomoci papírovou šablonou. Pro bezpečné osvětlení používejte svíčku ve skleněných ochranných kelímcích nebo tzv. hřbitovní.
Aby čas neubíral dýni, kterou chcete vydlabat, na kráse, je dobré ji několik dní předem namočit do vody. Dobrým trikem je ihned po vydlabání celou dýni namazat vazelínou. Ta brání dehydrataci a dýňové strašidlo na nějaký čas „zakonzervuje“.
(pru)

DODATEK
K rozsvíceným vyřezávaným dýním se váže stará irská pověst o opilci a šprýmaři Jackovi, kterého nechtějí ani v nebi, ani v pekle, a bloudí světem s dýní a uhlíkem uvnitř.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475384
DnesDnes551
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1725
Tento měsícTento měsíc7014

Partnerské weby

apartman banner