Tuhle překrásnou árii zpívá v Čajkovského opeře Eugen Oněgin kníže Gremin. Mimo jiné jsou v ní slova: „Vzplát může láskou vášnivou i voják s hlavou šedivou.“ Já v menší roli jsem měl hlavu naondulovanou, vydrželo mi to týden a lidi na ulicích po mně koukali, co

blbnu. Opera je komponována na Puškinovo libreto. S vášní to měl mistr Čajkovskij poněkud zvláštní, i v Praze vzbudil podiv, když si na českou premiéru v roce 1888 přivezl několik mladých hochů. Doma v Petrohradě dokonce čelil obvinění, že kazí šlechtické chlapce.

To Puškin by byl mohl o svých zkušenostech s vášní vyprávět. Kvůli milence dokonce vyzval na souboj francouzského důstojníka a zaplatil to životem, protože Francouz střílel líp.

Přitom o vášni se pořád hovoří a píše jen v souvislosti s mladšími ročníky a hlavně s jejími spletenci u herecké branže. U lidí v penzijním věku je tabu, jako by na ni neměli právo a museli se za ni stydět. A tak jsem zajásal nad článkem jisté lektorky v oblasti sexuality a intimních vztahů v jednom časopise.

Podle této odbornice je prokázáno, že sexuální síla je životní síla a pokud proudí, je člověk vitální a má dobrou náladu, tudíž vášnivý vztah může trvat až do konce života. Tím lépe, když jej okořeníme fantazií a neudržujeme jej pouze v ložnici, ale třeba v lese a dokonce v autě. Za jízdy radši ne.

S věkem se ovšem - zejména u muže - dostaví jisté omezení, zato když se ti dva dohodnou a vědí, jak se jeden druhého dotýkat, dojde k uspokojivému výsledku. Lektorka navrhuje škádlení, mazlení a hlazení. Zapomněla leč na jednu důležitou podmínku. Pokud má člověk někoho vášnivě rád, musí mít rád i sebe do té míry, že si zaslouží být partnerem při takhle vynalézavém milostném styku.

Jakápak sdílená vášeň, když se chlap po půlnoci připotácí z hospody, smrdí cigaretovým kouřem a pivem a poté, co se o něco (neúspěšně!) pokusí, hned se odvalí a chrápe jako vepř? A co ženský objekt, který se neosprchoval a vůbec nevábí k důvěrnějšímu sblížení, navíc ze skleničky na nočním stolku cení chrup zubní protéza? Neboť vášeň ve vyšším věku je i záležitost estetická.

Každopádně však i vášeň kvete v každém věku. Ale nač bychom my, příslušníci starších ročníků, měli někomu povídat, co a jak nám dělá dobře a po čem se cítíme fit? Ať se každý snaží!

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475010
DnesDnes177
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1351
Tento měsícTento měsíc6640

Partnerské weby

apartman banner