„Okamžik, madam! Víte vůbec, co to udělá, když si vypnete sluchadlo, aby nezesilovalo pouliční hluk? Tím si odblokujete vestibulární soustavu a pravá hemisféra si s tím neví rady, odbourá rovnovážný systém v mozku, který hlídá, abyste se

nemotala...“

Nebyla to madam, ale jedubaba, která se míchá do všeho. Vracel jsem se od přítelkyně, vypili jsme ve dvou sedmičku Frankovky, což podporuje dobrou náladu, ale neopije. Proč jsem se zamotal, nevím. Prostě zamotal jsem se a baba, která proti mně kráčela po chodníku, se do mě pustila:

„Že se nestydíte, takhle se ožrat!“

To jsem si přece nemohl nechat líbit. Spustil jsem na ni tuhle demagogii, která se možná blížila pravdě, a poplet jsem ji tak, že mě otitulovala doktorem.

„To jsem opravdu nevěděla, pane doktore.“

Nazítří jsem se přítelkyni s příhodou svěřil. Bavila se jaksi podmíněně. Prý dovedu okecat úplně všecko.

Jako dítě jsem trpěl na záněty středního ucha, v důsledku čehož jsem se v kmetském věku stal vítaným partnerem při různých debatách. Usmíval jsem se, přikyvoval hlavou a s nikým se nehádal, protože jsem neslyšel, co mi kdo povídá.

Hádat jsem se začal zase až potom, co jsem si opatřil sluchadlo. Je to šikovnej a taky dost drahej aparátek, zavěsí se za boltec, do ucha se zastrčí takovej čudlík, zvenčí to zařízení není vidět, zvlášť jestli máte nad ušima ještě pár vlasů, pod ně se to schová úplně. Nikdo si nevšimne, když si tam sáhnete a takovou klapkou zařízení zapnete. Je tam i malinkatý tlačítko, kterým můžete zvuk zesilovat nebo zeslabovat.

Jenže právě tady je problém, alespoň tedy můj, ale jsem si jist, že jej pociťují i ostatní uživatelé sluchadel. Ten báječný přístrojek totiž reaguje na zvuky podle jiného než lidského řádu. Tak třeba má milá v kuchyni cinkne pokličkou, v podání sluchadla to pro mě je vedle v pokoji vražedná rána.

Sluchadlo taky hlasy a zvuky nerozlišuje, podá vám všechno v jedné hromadě a úplně vás tou směsicí zahltí. Přitom když na mě mluvíte odvráceni, slyším vás mluvit, ale nerozumím.

Nebo třeba když koukáme bok po boku na nějaký televizní pořad a má milá jej komentuje, ustavičně zesiluji nebo zeslabuji sluchadlo, abych slyšel to nebo ono. V poslední době se mi to stává zejména, když jeden nejmenovaný pán přesvědčuje národ, že je světový politik, a jeho mluvčí nás v tom utvrzuje.

„Ty slyšíš akorát to, co chceš,“ řeší to má přítelkyně.

Pak už sluchadlo radši vypínám a ponořím se do blažené nevědomosti. Zbývá mi něco jiného…?

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472998
DnesDnes403
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3413
Tento měsícTento měsíc4628

Partnerské weby

apartman banner