Také trochu závidíte párům, které se přes pokročilý věk dokáží držet za ruce a vzájemná souhra, hluboká láska, respekt jednoho ke druhému nelze přehlédnout? Někomu vydrží manželské štěstí pár měsíců, jinému celý život. Jak to

jen dvojice, které spolu vydrží půl století i déle, dělají? Univerzální recept, zaručená strategie pro všechny páry na harmonický život, samozřejmě neexistují. Podle statistik se každé třetí manželství u nás rozpadá. Co dělat, aby láska časem nezevšedněla?

Umění správného výběru. Základem je dobře si vybrat partnera - člověka s podobným žebříčkem hodnot a životním stylem. S chorobným žárlivcem, alkoholikem, sobeckým protějškem lze těžko šťastný vztah vybudovat. I lidé s odlišnými nároky, zájmy, životním cílem mohou vedle sebe dobře fungovat, jejich soužití ale bude nesrovnatelně těžší. Rozdílnost povah je častým důvodem podání žádosti o rozvod.

Společné zájmy. Ideální je, když oba partnery baví stejné věci, mají společné záliby. Umožňuje jim to podnikat spoustu aktivit, které je těší, mohou se z nich radovat, prožívat příjemné chvíle, obavy i strachy. Vztah, v němž si partneři žijí své životy a doma se pouze potkávají, nemůže dlouho vydržet.

Umění dávat a brát. Do každého vztahu je nutné investovat. A nejde jen o peníze, štědré dárky, ale o čas, péči, city, zájem. „Dávat a brát“ musí být v rovnováze, v opačném případě láska rychle odumírá.

Pryč se stereotypem. Aby plamen lásky nezhasínal, je třeba vztah osvěžovat, vymýšlet stále nějaká překvapení, nebrat přítomnost toho druhého jako samozřejmost. Nesnažte se každou minutu plánovat, toho druhého dirigovat, nechte prostor spontánnímu jednání.

Když přijdou problémy. Je třeba je pojmenovat a netvářit se, že se nic neděje, o nic nejde. S hněvem, zatvrzelostí, tvrdohlavostí daleko nedojdete. Chce to o potížích diskutovat a společně hledat schůdné řešení. Pamatujte na to, že se nikdo rád nevzdává vlastního názoru a přesvědčení, ale důležitá je ochota spolupracovat. Věřit tomu, že se to společně zvládne, respektovat svůj protějšek. I to je projev úcty. Moudrý jen ten, kdo dokáže naslouchat tomu druhému a diplomatickou cestou prosadí své přání a potřeby.

Afirmace. Když přijdou životní krize, jedním z jednoduchých způsobů, jak jí čelit, je afirmace. V podstatě jde o kladné tvrzení, které je nutné několikrát denně opakovat. Takové věty, slova se postupně zapíšou do našeho podvědomí a nahradí staré, nefungující stereotypy. Například při pohledu do zrcadla si zkuste říkat: „Jsem úspěšný(á), jsem spokojený(á), co od života dostávám, všechno vyřeším!“ Uvidíte, že se stane nemožné. Postupem času si uvědomíte, že myslíte úplně jinak, optimistickým postojem k sobě přitahujete to, po čem toužíte.

(se)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2698802
DnesDnes130
VčeraVčera704
Tento týdenTento týden2320
Tento měsícTento měsíc13636

Partnerské weby

apartman banner