Pevně doufám, že si dáváte pozor na to, aby vám slovo „Nevím“ příliš často z úst nevyšlo. Tím byste dobrým vzorem pro své okolí či pracovní tým nebyli. Jak tedy přivést lidi k samostatnému myšlení a

rozhodnosti?

Základem je neradit, mlčet, ptát se, poslouchat, ptát se a mlčet. Opravdu to funguje. Doporučuji cestu použití ticha a otázek typu: Co byste navrhoval vy? Jaké řešení vám osobně přijde nejlepší? Co byste v tuto chvíli viděl jako optimální? Co už vás v této souvislosti napadlo? Co ještě? K čemu jste zatím dospěl? Co vám říká vaše intuice? Dejte svému protějšku dostatek času na přemýšlení a nehodnoťte jeho odpovědi.

Podstatně těžší cestou je prostě být zticha. Náročná a zpočátku nepříjemná situace, ale zkuste to. Hlavně neraďte a nehodnoťte.

Pokud ani výše uvedený postup druhou stranu „nenakopne“ k vlastnímu nápadu, zopakujte velice stručně hlavní myšlenky toho, s čím dotyčný přišel: “Abych vám byl schopen dobře pomoci, potřeboval bych si to pro sebe shrnout a ujasnit. Říkal jste, že potřebujete… A teď si nevíte rady s…., ale chcete to vyřešit, aby… Rozumím tomu dobře? A potom opakujte dotazy, které jsem navrhla v úvodu článku.

Stane se nečekané. Lidé začnou sami myslet a zodpoví si dotazy, se kterými přišli za vámi. Často dojdou k řešení, jak se s danou situací vypořádat. S větší vervou se vrhnou do uskutečnění úkolů, než kdybyste jim pouze poradili. Zkrátka potrénujte se v mlčení a dejte lidem prostor k přemýšlení. Budete se divit, na co všechno přijdou.

IRENA HOUDKOVÁ

www.houdkova-profikouc.cz

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2474983
DnesDnes150
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1324
Tento měsícTento měsíc6613

Partnerské weby

apartman banner