Nutnost nebo přežitek?

Věrnost. Někdo ji považuje pro spokojené manželství za zcela zásadní věc, jiný představě vzrušujících chvilek v cizí posteli nemůže odolat. V konečném důsledku se emocionální nezávaznost a milostné

dobrodružství, které přináší mimomanželský sex, odrážejí i na spokojenosti stávajícího partnerského svazku. Ostatně to dokládají i mnohé studie, podle nichž osmdesát procent nevěrníků a nevěrnic přiznává, že svého životního partnera miluje, bez ohledu na to, že zahýbají.

Moudrost nepřichází jen se stářím

Obecně se má za to, že s přibývajícími roky přichází větší rozhled i nadhled, životní zkušenost, moudrost. Mládí spojujeme s bezstarostností a lehkomyslností. Není to úplně pravda. Jistým klíčem k moudrosti může být přísloví: Co tě nezabije, to tě posílí. Jiný pohled na smysl života a zmoudření přinášejí pro mladší ročníky složité životní situace, překonávání krizí, nové výzvy, kterými s menšími či většími šrámy musí proplouvat. Jde o momenty, kdy se člověk mění, jinak vnímá život, vyvíjí se, uzrává, vnějšími i vnitřními zápasy získává novou kvalitu nadhledu.

Spokojenost v manželství

Zamilovat se je snadné, ale vydržet pod jednou střechou celý život je velké umění a chce to trénink. Ne každý na něj má, což potvrzují nepříliš optimistická statistická čísla o rozvodovosti. Přesto dokáží společně strávené roky manželé ocenit. Podle jednoho nedávného zahraničního průzkumu se nejšťastnější cítí lidé, kteří spolu žijí v dlouhodobém svazku nejméně dvacet let a více. Z průzkumu, jehož se zúčastnily více než dva tisíce lidí, vyplynulo, že spokojenost ve vztahu se samozřejmě snižovala a zvyšovala v průběhu jejich společného života. Avšak po překonání prvních dvaceti let se vše začalo zlepšovat.

Pocit štěstí

Kdy jste ho naposledy zažili? Povedlo se vaše rande, v zaměstnání jste překonali sami sebe a porazili konkurenci? Máte za sebou fajn setkání s někým, koho jste už dlouho neviděli? Jak vyplývá z rozsáhlé britské analýzy, na žebříčku aktivit, které vedou k pocitu štěstí, jednoznačně vede sex, fyzická rozkoš, mazlení. Až o deset procent se zvýší radost také po shlédnutí divadelního představení, filmu, díky účasti na koncertě. Polovina dotázaných prožívá štěstí díky jiným lidem, vzácným chvílím s rodinou, se svými blízkými, milencem, s vnoučaty. Naopak nejhůře působí na lidskou psychiku nemoc, nemohoucnost a připoutání na lůžko.

(mav)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475014
DnesDnes181
VčeraVčera582
Tento týdenTento týden1355
Tento měsícTento měsíc6644

Partnerské weby

apartman banner