Je pravou, že občas bývá mezi snachami a tchyněmi jisté napětí. Někdy vše smyje čas, jindy trvá celá leta. Aby však vstoupilo do historie, to bývá málokdy. I když… Vzpomeňme si například na císařovnu Sissi a její tchyni Žofii. Je však skutečností, že obě

ženy k sobě později, v době kdy byla Žofie stará a nemocná, cestu našly.

Na úsvitu našich dějin vstoupily vzájemným nepřátelstvím do historie snacha Drahomíra a tchyně Ludmila. Ta první byla manželkou knížete Vratislava, ta druhá jeho matkou.

Proč se nenáviděly tak, že Ludmilu Drahomíra odstranila z cesty pomocí najatých vrahů? Můžeme jen spekulovat. Byla to žárlivost nebo mocenské choutky? Rozdíly mezi oběma ženami spíše hovoří pro to druhé. Alespoň bezpochyby ze strany Drahomíry. Babička Ludmila se totiž stala poručnicí svého nezletilého vnuka Václava, budoucího mučedníka. Historické záznamy prozrazují, že to byla žena dobrotivá, které leželo na srdci blaho těch nejchudších. A Drahomíra, ač bohatší, jí zřejmě záviděla politickou moc. Zřejmě i Václav dával své matce najevo, že babička je jeho srdci blíže.

Při smrti nesmí téct krev

A tak muselo nevyhnutelně dojít na lámání chleba, které vyústilo v zákeřnou vraždu na objednávku, i když byla Ludmila ochotna Václava do matčiny výchovy svěřit.

Tušila Ludmila, že dny jejího života jsou sečteny? Traduje se, že ano, jen nevěděla, kdy se tak stane. Jak se však najatí vrazi do hradu Tetína, který byl dobře opevněn, dostali? Byli domluveni s ostrahou? Nebo existoval tajný vchod, kterým proklouzli?

Každopádně prý Ludmile ještě povolili pomodlit se a pak ji uškrtili šálou. Prý na rozkaz samotné Drahomíry, která rozhodla, že při smrti tchyně nesmí téct krev. Jinak by byla považována za mučednici.

To jí však nevyšlo a Ludmila se stala první českou světicí.

LENKA STRÁNSKÁ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473723
DnesDnes64
VčeraVčera548
Tento týdenTento týden64
Tento měsícTento měsíc5353

Partnerské weby

apartman banner