Muži a ženy mají odlišnou životní energii i způsob vnímání světa a reagování na něj. To není nic nového. Když se nad tím zamyslíme více, je to celkem vtipné. Zatímco pro ženu je například multitasking (schopnost zvládnout několik činností v jednom okamžiku) naprosto

denní záležitostí, pánové potřebují nejprve před každou aktivitou provést patřičnou analýzu – co, jak, proč vlastně, co bude výsledek a zda má smysl se do ní vůbec pouštět. Nedejbože, kdybyste po nich chtěli dvě věci najednou. To by se jejich mozkové závity zavařily. Ale my, ženy, máme prostě rády akci. Milujeme, když se něco děje a když se toho děje hodně. Svým usedlým způsobem života nás moc neokouzlíte, pánové. Náš „přijímač“ je schopen vnímat možná deset impulzů najednou a vysílat jich do svého okolí dokážeme minimálně stejně tolik.

Nechte druhou stranu mluvit

Sedět jen tak u televize a nic u toho nedělat je doména mužů. Vypnou „přijímač“ pro veškeré okolní vzruchy a soustředí pozornost jen na fotbal. Je tam napětí, soutěživost, rivalita, možná i kapka násilí. A hlavně – nikdo tam po nich nic nechce a stále se ho jich na něco „důležitého“ neptá ani nediskutuje.

Obdobné je to i doma. Než z úst vypustit nějakou překotnou reakci, která je ve většině případů silně ovlivněna emocemi, je lepší chvilku počkat. Navíc člověk nejednou zjistí, že situace třeba není tak vyhrocená a právě ona překotná reakce by zcela zbytečně mohla vyvolat hádku či napětí. Občas protějšek rovněž svými slovy myslí úplně něco jiného. To se ale dozvíme až tehdy, když mu dáme dostatečný prostor na dokončení jeho myšlenky.

Pokud dobře posloucháme a necháme druhou stranu mluvit, je pak uvolněná, otevřená a v klidu, protože cítí, že jsou pro nás její názory, zkušenosti a představy důležité. Tento extrémně účinný nástroj můžeme použít doma u partnera, na své děti, rodiče i tchyni. V práci pak na poradách i náročných jednáních s klientem. Nic vás to nestojí, kromě námahy se udržet a nemluvit.

Vyzkoušejte si to.

IRENA HOUDKOVÁ

www.houdkova-profikouc.cz

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2473719
DnesDnes60
VčeraVčera548
Tento týdenTento týden60
Tento měsícTento měsíc5349

Partnerské weby

apartman banner