Láska je úžasná věc. Její intenzita a romantické prožívání ale, bohužel, nevydrží na věky a růžové brýle je třeba dříve či později sundat. I tak se dá přetavit v pevné pouto, smysluplný vztah, nenahraditelné přátelství. Nebo lze odejít. Rozchod však citelně zasáhne

duši a přináší samotu. Kdy má cenu o vztah zabojovat a znovu zažehnout jiskru vášně? Hledat odpověď na tuhle zapeklitou otázku je vždycky hodně složité. Nejsou za vašimi pochybnostmi o perspektivě každodenního sdílení jen malicherné důvody? Dokážete se přenést přes partnerovy chyby a nedostatky, přivřít občas oči nad jeho náladami, ješitností, sklonem něco zveličovat? Řekněte si upřímně, bylo by vám bez něj lépe? Pokud cítíte ve vztahu nejistotu, vkrádá se do něj nuda, apatie, nezájem, vytrácí se obdiv, důvěra, pak by nejspíš měla přijít chvíle udělat si společně jasno. Najít si čas na upřímný rozhovor. Jestliže budete problémy zametat pod koberec, čekat, že se něco změní, frustrace zákonitě poroste. Pravda někdy bývá ošklivá, ale většinou je to nejefektivnější způsob, jak může člověk znovu najít sám sebe, posunout se o kus dál, užívat si opět naplno života.

Jak říci sbohem, když máte pocit, že se všechno pokazilo a nic už nejde vrátit zpátky? I rozchod je podle psychologů dobré načasovat, naplánovat, stejně jako tomu bylo při pozvání na první schůzku. Partner si přece zaslouží úctu. Vhodné je k tomu zvolit neutrální místo, neboť v přítomnosti cizích lidí lze snadněji udržet emoce na uzdě, vyhnout se srdceryvným scénám nebo dokonce sexu na rozloučenou, pokud by šlo o důvěrně známé prostředí. Zdržte se zbytečných výčitek, zraňujících útoků, jedovatých poznámek, i když duši zaplavila nenávist a touha po pomstě. Zkuste se překonat a připomenout si, co všechno krásné jste spolu prožili. Nemyslete si však, že když sejde z očí, sejde z mysli. Ať cítíte jakoukoli zášť, pokuste se k prohře v partnerském vztahu postavit pozitivně. Nepátrejte, věčně neanalyzujte, kdo za ztroskotání může víc, protože každý má právo občas šlápnout vedle. I v tomto případě platí, jak říká klasik, kdo není bez viny, ať hodí kamenem. Nestyďte se za své poraženecké pocity, za to, jak vás nezvratný konec semlel. Zdvihněte hlavu a vzhůru do nového života. Avšak nikoli s otázkou, proč se tak stalo, ale co chcete, jak dál? S otřepáním se ze zklamání rádi pomohou přátelé, útěchu najdete v nových zálibách a koníčcích, také jakákoli forma pohybu, zajímavé aktivity vám připomenou, jak je život fajn, pomohou vám v dalším nasměrování. Určitě se ale nevrhejte do náruče pohledného sympaťáka, o němž si myslíte, že vám dá rychle zapomenout na právě prožitou životní etapu. Od mužů si dejte chvíli pauzu.

(mav)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2373903
DnesDnes467
VčeraVčera865
Tento týdenTento týden3153
Tento měsícTento měsíc1332

Partnerské weby

apartman banner