Přátelství je jako láska

Je stejně vzácné, zpříjemňuje život, ať už jde o zábavu, útěchu či obyčejné popovídání. Na rozdíl od milostného poblouznění, které může trvat krátce nebo déle, opravdový přítel zůstává, přátelství trvá. Ale může fungovat mezi mužem a ženou? Pro někoho je

nezpochybnitelnou samozřejmostí, pro jiného nepřekonatelným blokem, vyloučenou realitou. Zatímco v přátelství žen jde hodně o vzájemnou verbální komunikaci, muži dají raději přednost společně strávenému času, spíše něco podniknou. Čistě přátelský vztah mezi mužem a ženou je oblast vědou méně prozkoumanou. S tímhle vzrušujícím tématem se většinou setkáváme v červené knihovně, u filmových hrdinů, romanopisců. Obvykle ale mají jejich umělecká díla stejnou dějovou linku - přátelské svazky buď v posteli začínají nebo končí. Ale někdy se stane, že má člověk štěstí na skvělý protějšek, který si váží toho, že může bez obalu říkat tomu druhému věci z očí do očí. Být mu spolehlivou vrbou, připravený kdykoli vyslechnout problémy. Být připravený, když přítel vyšle signál SOS bez podmínek, že by tlačil k bližšímu, intimnějšímu kontaktu, který by si ten druhý nepřál. Podle psychologů vždy záleží na tom, co oba partneři chtějí, očekávají. Je však třeba připustit, že přátelství mezi mužem a ženou je skvělým základem pro romantický vztah.

Kdy je člověk nejšťastnější?

Možná jste přesvědčeni o tom, že to bude kolem dvacátého roku života, kdy má člověk spoustu ideálů, po zdravotní stránce mu nic neschází, když je mladý. Každý má své sny, ambice, představy, avšak podle nedávného zahraničního průzkumu vyšlo najevo, že prožívání životního štěstí bývá nejintenzivnější ve věkové skupině kolem dvaceti let a pak těsně před dovršením sedmdesátého roku věku. Do rozsáhlé studie se zapojilo přes dvacet tisíc dospělých, přičemž podle vědců mezi těmito dvěma obdobími nastává velká propast daná tlakem, kterému jsou lidé vystaveni v souvislosti s kariérou, nutností opatřit si bydlení a splácet hypotéku, starostmi o zajištění vlastní rodiny. Ustálená hladina prožívání štěstí u lidí v seniorském věku je zřejmá z faktu, že po letech tvrdé práce mají čas na splnění svých snů, na vlastní zájmy, objevování nových výzev, možností věnovat se zajímavým aktivitám.

Uklizený byt klíčem ke spokojenosti

Mít byt jako ze škatulky? Spousta rodin tuhle zdánlivou malichernost vůbec neřeší, protože v každodenním provozu není vždycky čas dokonale vysmýčit byt. A přesto je podle odborníků důležité udržovat doma pořádek. Chaos, neuspořádanost, špína totiž negativně ovlivňují domácí pohodu, harmonii mezi partnery, celkovou rodinnou atmosféru. Jak dokumentují aktuální údaje, až třicet procent párů argumentovalo u rozvodového stání tím, že za rozpad jejich na počátku takřka idylického svazku může nepořádek a odlišný názor partnerů na domácí práce. Je to právě úklid, který je jedním ze tři nejčastějších důvodů k rozvodu, a to hned po nevěře a vzájemném odcizení.

(mav)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504561
DnesDnes193
VčeraVčera601
Tento týdenTento týden2813
Tento měsícTento měsíc15907

Partnerské weby

apartman banner