Každý člověk se s rozpadem partnerského vztahu vyrovnává po svém. Není pochyb o tom, že většinou každému ublíží. Podle psychologů je vždy zapotřebí určitý čas na jakousi rekonvalescenci psychiky.

 

Má smysl se nějak mstít?

Některé ženy v emotivním rozpoložení dojdou k závěru, že by se měly svému bývalému, který je tolik zradil a ublížil jim, patřičně pomstít. Nejenže se pak mohou dostat do ještě větších potíží, ale hlavně ublíží samy sobě. Pomstychtivé ženy často přehlížejí případnou nezákonnost svých činů, ale i to, že je ostatní začnou vnímat jinak, jak by si zajisté nepřály. Jejich přízeň se bude potom získávat zpět jen těžko. O pomstě se dá sice podle některých psychologů snít, ale lepší takové nápady neproměňovat ve skutečnost.

Požádat o pomoc není ostuda

Někdo řeší špatnou psychiku po rozchodu tím, že začne konzumovat hodně sladkostí nebo se přejídat. Po nezřízené konzumaci jídla se však nakonec dostaví výčitky. Psychologové jsou toho mínění, že by tělu prospělo vyplavovat endorfiny z těla třeba při cvičení, rekreačním sportem, což pomůže zmírnit rozbouřené emoce. Není přitom třeba ordinovat si nějaké drastické léčebné metody. Jakmile zjistíte, že se uchylujete k alkoholu, drogám, sebepoškozování či jinému závažnému škodlivému chování, nestyďte se přiznat, že potřebujete pomoc.

Má se předstírat, že je vše v pořádku?

Nemá cenu předstírat, že je vše v pohodě, protože to tak zkrátka není. Obzvláště před lidmi, kteří by naopak měli vědět, jak vám doopravdy je. Negativní emoce jsou totiž nejen normální, ale svým způsobem někdy dokonce prospěšné. Čas na truchlení bývá důležitou součástí celého léčebného procesu po rozchodu. Vědecká studie uskutečněná ve Velké Británii navíc prokázala, že lidé, kteří často pláčou, jsou i zdravější. Každý by měl tudíž dělat to, co mu uleví.

Nový vztah hned po rozchodu?

Mnoho žen je přesvědčeno, že nejlépe se s rozchodem vypořádají, když si hned najdou jiného partnera. Možná je dobré trávit tento čas s přítelem, ale nesnažte se za každou cenu navázat vážnou známost. Psychologové totiž namítají, že ačkoli nový vztah na čas zlepší náladu, v dlouhodobé perspektivě nedořešené problémy nikam nezmizí. Než se pustíte do nového milostného vztahu, dejte si raději načas a znovu zjistěte, co je pro vás důležité, přičemž zpracujete veškeré své pocity.

Přátelit se s bývalým partnerem není dobré

Některým ženám může připadat, že se chovají kultivovaně a vstřícně tím, že se s bývalým partnerem stanou přáteli, ale tím jenom oddalují své uzdravení z nenaplněné lásky. Nastává totiž nový začátek, nikoli harmonizace předešlého vztahu. Budovat přátelství s člověkem, s nímž měla žena důvěrný vztah, není vůbec jednoduché. Není sice nemožné zůstat dále přáteli, avšak nechtějte to hned.

Je dobré zbavit se vzpomínek?

Všechny fotografie, předměty i drobnosti, které vám dřívějšího partnera připomínají, je dobré uložit do krabice a zastrčit na méně dostupné místo. Není třeba všechny věci rovnou vyhazovat, jen by nějaký čas neměly předměty spojené se silnými vzpomínkami zůstávat přímo na očích. Už tak vám vašeho bývalého něco připomene téměř každý den. Lidská mysl je tak zkrátka nastavená a není důvod přilévat ještě olej do ohně.

Vyplatí se trápit?

Po rozchodu člověk obvykle mívá střídavou a rozkolísanou náladu. Například narozeniny, jmeniny, výročí, různé zvláštní příležitosti a situace, které jste dříve prožívali s partnerem společně, mohou po rozchodu psychický stav ještě zhoršit. Zkrátka a dobře - některé dny budou docela hezké a jiné zase těžké. Po určité době však nakonec začnou ty lepší dny přece jen převažovat.

Co pomůže k uzdravení duše?

Mluvte o problémech, vyberte si dobrou kamarádku a svěřte se jí. Občas si nezapomeňte poplakat, neboť je to přirozené a bude vám pak lépe. Nezůstávejte jen doma, ale snažte se obklopovat příjemnými lidmi, přáteli. Najděte si nové záliby, kterým se budete pravidelně věnovat. Pečujte o sebe, nepodceňujte spánek a dobré jídlo. Dělejte to, po čem vám bývá lépe. Pokud se vám nedaří vyrovnat se s novou situací, nechte si pomoci od druhých, případně se nestyďte zajít k psychologovi.

(vel)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506433
DnesDnes272
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden272
Tento měsícTento měsíc17779

Partnerské weby

apartman banner