Vydáte-li se do Národního parku Saské Švýcarsko, určitě stojí za návštěvu park miniatur ve vesnici Wehlen. Můžete si tu prohlédnout například věrné kopie řeky Labe a také nejznámější skály od světoznámé Bastei po bizarní skalní útvary Affensteine. O pohyb se postarají historické

dopravní prostředky, jako parní lokomotiva, loď a tramvaj, které jezdí půvabnou krajinou.

Fascinující minisvět

Milovníky dráhy určitě nadchne největší miniaturní zahradní železnice na světě, která se jmenuje Eisenbahnwelten im Kurort Rathen. Na ploše o rozloze 7 300 metrů čtverečních je zde položeno 4,2 km kolejí, stojí tu 125 budov, 14 nádraží a minikrajinou neustále projíždí dvacet až třicet vlaků. A jako prémie pro návštěvníky ční naproti tomuto modelu úchvatné skály Labských pískovců.

V Muzeu železničních modelů v Sebnitz se pro změnu na ploše 250 metrů čtverečních mohou zájemci seznámit s více než sto lety historie železnice. Najdou tady fascinující svět miniaturních vlaků od moderních modelů po nádherné plechové hračky z dob našich dědečků. Vedle dvanáctimetrové expozice o labském údolí nechybí ani zimní a noční varianta.

Věděli jste, že...

...v Sasku točil režisér Quentin Tarantino části svého dramatu ze II. světové války s názvem Hanebný pancharti? Saské Švýcarsko je známé svými bizarními skalními formacemi a hrady, které každý rok nadchnou na 30 filmových štábů z celého světa.

...můžete 50 metrový výškový rozdíl mezi obcí Bad Schandau a její částí Ostrau překonat pohodlně pomocí tzv. Ostrauer Fahrstuhl? Výtah byl postaven stejným způsobem jako výtah u jezera Vierwaldstätter See ve Švýcarsku, jen ve čtyřikrát menším měřítku.

...nejenom kostel Frauenkirche, zámek Zwinger a četné další známé architektonické skvosty Drážďan, ale i Královský palác v Kodani nebo Brandenburská brána byly postaveny ze slavného (labského) pískovce?

...jméno „Saské Švýcarsko“ bylo vytvořeno dvojicí švýcarských romantických malířů Antonem Graffem a Adrianem Zinggem, kteří studovali na Drážďanské akademii umění? Při svých výletech do tohoto pohoří, ležícího přímo před branami Drážďan, nadšeně prohlašovali, že taková romanticky malebná krajina by se měla jmenovat Švýcarsko.

...se v oblasti Českého a Saského Švýcarska nachází minimálně 56 skalních hradů, které pocházejí převážně ze 14. století?

...známý most Basteibrücke byl původně postaven celý ze dřeva a k jeho přestavbě do dnešní podoby (samozřejmě z pískovce) došlo až v letech 1850 - 51 a že se jedná o první stavbu v Evropě postavenou jen pro turistické účely? Dnes překročí tento historický skvost každým rokem miliony návštěvníků z celého světa.

...se v Saském Švýcarsku jako v jediném národním parku na světě můžete projet tramvají? Jedná se o tzv. Kirnitzschtalbahn, jejíž trasa vede z obce Bad Schandau k Lichtenhainer Wasserfall (Lichtenhainský vodopád) a cestující při ní urazí 8 km. Dokonce i herečka Kate Winslet natočila záběry pro film Předčítač v této tramvaji v Bad Schandau.

Ludmila Veselá

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2470711
DnesDnes546
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden1126
Tento měsícTento měsíc2341

Partnerské weby

apartman banner