Obtížný hmyz patří k létu. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč zrovna vy máte tělo plné štípanců, zatímco na někoho jiného komáři vůbec nejdou? Podle dermatoložky MUDr. Zuzany Vykutilové z brněnského soukromého střediska komára vábí

oxid uhličitý. Tento plyn vylučujeme dýcháním, ale i pokožkou. Při zvýšené koncentraci této molekuly ve vzduchu si nás komár vyhlédne. „Druhým přitažlivým faktorem je pot, ve kterém komár rozpoznává mastné kyseliny, a nakonec teplota těla. Tělesný pach každého člověka tvoří pot. Bakterie na povrchu pokožky ho však mění a rozkládají na více molekul, které dodávají různým osobám určitý pach. Vědci objevili jednu, na kterou jsou komáři obzvláště citliví, protože dráždí receptory na tykadlech samiček. I díky tomu víme, proč někoho štípou více a někoho méně,“ vysvětluje MUDr. Vykutilová.

To, že komáry přiláká do bytu světlo, je podle ní mýtus. Lákadlem je samotné otevřené okno, kterým proudí oxid uhličitý ven. Ponecháte-li samičce komára dostatek času, aby setrvala na pokožce, bodne pouze jednou. V případě, že se rozhodnete bránit, nenechá vás na pokoji, dokud se nenasytí. „Na bodání je vybavena sosákem, který zaboří do pokožky a vstříkne do ní slinu. Právě ta má při štípání nejdůležitější roli - zabraňuje srážení krve, vyvolává rozšíření cév, čímž zvyšuje průtok a znecitliví postižené místo. Slina způsobí i reakci protilátek, které jsou v lidském těle,“ upozorňuje odbornice.

Komáry lze odradit pomocí klasických repelentů, které pracují na jednoduchém principu. Buď uživateli dodávají zvláštní vůni, díky kterému ho komár nerozpozná jako cíl, nebo naopak zastírá přirozený pach. „Velmi dobrým řešením v přírodě jsou repelentní přípravky ve spreji, doma doporučuji svíčky na odpuzení hmyzu nebo vonné lampy s éterickými oleji. Určitě je však třeba vyhnout se procházkám za svítání a večer, kdy je hmyz nejaktivnější,“ říká dermatoložka.

(tz, mav)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469907
DnesDnes322
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden322
Tento měsícTento měsíc1537

Partnerské weby

apartman banner