0324legenda 1Mezi nejpůvabnější pražské legendy patří už od poloviny 19. století ta o svaté holčičce, která svou čistou duší stačila za pouhé tři roky života prokázat nespočet dobrých skutků. Napravila dokonce i hříšnou duši hraběte z paláce na Velkopřevorském

náměstí.

Legenda o svaté holčičce hovoří o tom, že do těla malé Aničky Degenové (1848 - 1851) Pán Stvořitel omylem nevložil lidskou duši, ale duši anděla. Už její narození prý provázela celá řada zázraků: Všechny stromy a keře v širokém okolí navzdory ještě panující tvrdé zimě rozkvetly, všude bylo slyšet kouzelnou andělskou hudbu a ptáci zpívali jako o život. Také v noci před jejím narozením se prý na obloze objevily neobvykle velké hvězdy, které jakoby dávaly najevo příchod velkého štěstí.

Faktem je, že malá Anička, dítě Augustina Degena, jenž byl policejním strážmistrem, a Anny, původně nádenice, byla na tehdejší drsnou dobu skutečně neobvykle něžná, laskavá a předčasně vyspělá. Nebylo údajně člověka, velkého či malého, kterého by neměla ráda. Všem se snažila pomáhat třeba jenom tím, že rozdávala své jídlo nebo hračky. Když šla s rodiči krmit sýkorky, slétlo se k ní celé hejno a posedalo na její ruce. Už v útlém věku prý také znala některé léčivé rostliny. Navštěvovala nemocné děti, se kterými si hrála a tak je utěšovala.

Napravený hrabě

Pověst o její kráse a dobrotě se donesla i k nerudnému a všeobecně nepopulárnímu malostranskému hraběti. Ten se rozhodl poznat Aničku Degenovou osobně a od prvního okamžiku jí byl natolik okouzlen, že se z něj brzy stal úplně jiný člověk.

Bohužel, tak jako všude a v každé době se našli nejen ti, kteří přízeň a lásku zázračného dítěte opravdu potřebovali, ale i ti, kteří ji chtěli jen zneužít pro svůj vlastní prospěch. Podlí lidé zneužívali její dobrotu a vysávali už beztak nepříliš majetnou rodinu. A proto se, jak tvrdí legenda, Bůh rozhodl svůj omyl s výměnou duší napravit.

Jednoho dne malé Anně vypadla při hře z okna panenka, kterou měla připravenou pro svou chudou kamarádku. Když se za ní vyklonila, přepadla a zřítila se dolů, na tvrdou smíchovskou kamennou dlažbu. Dívenka byla na místě mrtvá. Truchlili pro ni nejen její rodiče, ale i celé široké okolí. Žalem sklíčený hrabě pro ni dokonce nechal vytesat u známého a slavného sochaře Josefa Maxe drahý umělecký náhrobek v podobě dojemné plastiky ležícího malého děvčátka. Stalo se to proto, že svatá holčička opravdu spasila hříšnou šlechtickou duši před nekonečným utrpením pekla. Nebo, jak tvrdí zlí jazykové, byl hrabě skutečným, i když tajeným, Aniččiným otcem. Kdo ví…

K hrobu svaté holčičky chodí lidé stále, i dnes. Když přijdete na Malostranský hřbitov, postavený původně v roce 1680 pro oběti morových epidemií, naleznete zde mnoho dětských hraček, plyšáků a amuletů a mnohé děti do škvír hrobečku Aničky Degenové stále strká papírky se svými tajnými přáními, doufajíce v jejich zázračné vyplnění. Legenda o svaté holčičce, jedna z nejpozoruhodnějších pražských pověstí, je tak stále živá.

Text a foto: Petr Blahuš

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469872
DnesDnes287
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden287
Tento měsícTento měsíc1502

Partnerské weby

apartman banner