0404zázraky2Na tyhle okamžiky pastýř Matěj Holý ani pruský král Fridrich II. do smrti nezapomněli. Každý v jiném čase, ale na tom samém místě, totiž zažili něco, co bychom dnes nazvali zázrakem. Tím místem je Boží (Svatá) voda u Berouna. Právě zde, u studánky na

vrchu Průhoně nad Berounem, spatřil pastýř ovcí Holý 23. června 1723 přízrak - do půl těla vysvlečeného vysokého starce s velebnou tváří a bílým dlouhým plnovousem. Zjevení mělo na levém boku ošklivě krvácející ránu, kterou si před užaslýma očima pastýře pečlivě vymylo vodou ze studánky. Když na ně ale Holý vykřikl, zda nepotřebuje pomoc a rozeběhl se k němu, zakopl o kořen, spadl a udeřil se do hlavy. Když přišel k sobě, přízrak už u studánky nebyl. Záhadná událost berounské obyvatele silně vzrušila, a tak není divu, že se studánka stala brzy centrem poutí a putování nemocných, kteří se její vodou chtěli uzdravit. Tím spíše, že podle zdejších mystiků mohl být oním přízrakem duch svatého Ivana, kterého kdysi v nedaleké Vráži málem zabili tamní pasáci. Tehdejší berounský děkan Procházka byl zázrakem nad studánkou tak unesen, že nad ní přikázal postavit kapličku a vztyčit před ní dřevěný kříž. Později zde vznikla křížová cesta, po které putovala celá procesí. Lidé u ní absolvovali tzv. magickou triádu – každý třetí den se v kapli třikrát modlili k Panně Marii a posléze se třikrát umyli zázračnou vodou. Věřilo se, že pak dotyčný bude buďto do tří dnů nebo tří týdnů či tří měsíců ze svých problémů a potíží vyléčen. Nejslavnější „ozdravný“ zázrak se udál v roce 1724, kdy se vodou z pramene, mezitím pojmenovaného Svatá voda, uzdravila dvaatřicetiletá manželka berounského hrnčíře Ludmila Loňková, od malička trápená silnou křivicí a bolestí. Ač byla sama nešťastnice přesvědčena, že brzy nadejde její konec, po omytí vodou ze studánky se doslova zázračně uzdravila. Její končetiny se narovnaly a ona dokonce dokázala bez cizí pomoci sama chodit. A když se jí nemoc po čase vrátila, pomohla druhá koupel a opět se jí ulevilo. Zemřela až 20. prosince 1729, což při tehdejší lékařské péči a faktu, že až do svého posledního vydechnutí netrpěla žádnými bolestmi, jinak než zázrakem vysvětlit nelze.

Ohnivá koule zahnala vojsko

Podruhé se toto místo zapsalo do dějin celých Čech za úsvitu 8. září 1744, kdy před Berounem stálo s Prahou v zádech připraveno k útoku pruské vojsko. Najednou se podle starých kronik na kopci u Boží (Svaté) vody objevila zářící ohnivá koule. Mnoho vyděšených Berounských, kteří se ve strachu před pruským masakrem houfně modlili na náměstí i na hradbách svého města, pak přísahalo, že v jejím středu vidělo obrys ženské postavy. Neobvyklý nebeský jev trval přes hodinu a výsledkem bylo, že se Prusové dali na kvapný ústup zpátky do Prahy. Legendární vítězství Panny Marie lze samozřejmě vysvětlit i ryze pragmaticky, například tím, že světlo vzniklo odrazem od skleněných výplní kapičky nad Boží studánkou a Prusové je považovali za signalizaci rakouské armády, která také směřovala k Berounu. A aby se vyhnuli případnému obchvatu, raději vzali nohy na ramena. Faktem je, že podobné zázračné světelné jevy známe i odjinud. Třeba ve Fatimě sledovaly tisíce lidí rotující „slunce“, které vrhalo barevné stíny. Záhadologové se v těchto případech domnívají, že velká shromáždění lidí spojená dohromady jedinou myšlenkou a takřka extází vyvolají přepětí „animální energie“, která dokáže způsobit ionizaci ve vzduchu a zrodit plazmatické útvary.

(bla)

Ochranné a další ezoterické pomůcky najdete na: www.spiritobchod.cz

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2450834
DnesDnes613
VčeraVčera636
Tento týdenTento týden2865
Tento měsícTento měsíc1780

Partnerské weby

apartman banner