Čtenářka Eva redakci požádala: „Jako čerstvá důchodkyně mám teď více času, a tak jsem se začala zajímat o výtvarné techniky. Můžete napsat něco o enkaustice?”
O enkaustice jsme si popovídali se Zuzanou Taucovou, která právě pomocí této metody vyrábí motivační kartičky s citáty.
Jak byste vysvětlila, co je to enkaustika?
Dnes si každý nejspíše představí zapnutou žehličku, na jejíž ploše se rozpouštějí barevné vosky a kterou se pak „žehlí” obrázky. Barevnou plochu lze obtiskávat, dělají se s ní tahy po křídovém papíře. Ale pozor, ne sem a tam, to by se všechny barvy slily v jednu a to by byla škoda! Způsobů je vícero a kromě žehličky se používají i další nástroje, třeba enkaustické pero s měnitelnými nástavci, kartáčky, vzdušné pistole a podobně.
Víte něco o historii této metody?
Rozhodně nejde o novinku. Kořeny enkaustiky je třeba hledat v době, kdy ještě žehličky nebyly. Již okolo roku 500 př. n. l. vytvářeli Řekové, Římané či Egypťané velká portrétní plátna či mytologické výjevy včelím voskem s namíchanými pigmenty a dalšími příměsemi pro zvýšení trvanlivost obrazů. Voskem se natíraly také dřevěné čluny, aby do nich neteklo.
Jak a kdy jste se k enkaustice dostala vy?
První enkaustický obrázek jsem viděla u své sestry, která po žehličce sáhla poté, co její syn přinesl voskový obrázek z kroužku.
Proč nebo čím tato technika zaujala vás?
Byla jsem nadšená z barev! Mám ráda veselé barvy, i stěny bytu jsem si vždy malovala na oranžovo, žluto, zeleno… A vlastně odmala jsem malovala, už ve školce jsem chodila do tehdejší „lidušky“ (lidové školy umění), na „výtvarku“. Prolínaní barev na enkaustických obrázcích, to je prostě nádhera. Člověk zapojuje fantazii a vidí v tom to či ono, ale hlavně - obrázek na vás působí, vyvolává emoce. Když přikládám žehličku na papír, nikdy netuším, co se pod ní objeví. Je to do jisté míry dobrodružství.
Jak vznikl nápad na vytváření motivačních kartiček?
Prošla jsem si těžkým obdobím v životě, jsem jedním ze sólorodičů. Ale nechtěla jsem se stavět do role oběti, nechtěla jsem obviňovat svět a zapšknout. Mám ráda citáty a jeden říká: „Věřme, že všechno v tomto životě má smysl. Nejsou v něm omyly, náhody. Všechny události jsou dané jako dobro, ze kterého se máme poučit.“ Jde o citát Elisabeth Kübler-Ross a já s ním souzním. Věřím, že každá i na první pohled špatná událost je ve skutečnosti dar, ale ve chvílích smutku je snadné na to všechno zapomenout a trápit se. Jednoho dne mě napadl geniální nápad. Spojit obrázky, co působí svými barvami a tvary, a citáty v jeden celek, v jednu kartičku, kterou člověk může mít neustále při sobě, v peněžence, na stole, v kočárku. A ta mu připomíná, že život je krásný, člověk také a má velké schopnosti! A to množství variant, co se nabízí…
Co mohou lidem takové kartičky dát, jak jim mohou pomoci?
Motivační kartičky mohou, jak už název napovídá, motivovat člověka k lepšímu životu, k hezčím myšlenkám, k lidštějšímu jednání. Citáty se týkají sebelásky, zbavení se strachu, plnění snů, optimismu, přijímání, síly myšlenek. Mé obrázky je tematicky doplňují svým vyzařováním. A pokud někdy nevíte, jak někomu něco sdělit, můžete to říci i kartičkou. Moje zákaznice Soňa dala své tetě kartičku „Člověk neví, jak moc je silný, dokud se neocitne v situaci, kdy být silný je to jediné, co mu zbývá.“ Její teta totiž dlouhodobě procházela těžkým životním obdobím. Když dostala tuto kartičku, rozplakala se dojetím. Viděla, že ji neteř oceňuje za to, jak vše zvládá a že je silná, drží jí palce. Kromě toho, obrázek na této kartičce vyjadřuje „Přichází k tobě hojnost“. Takže je ideální mít ho na očích.
Vytváříte něco, co pomáhá lidem, povzbudí a naladí jejich ducha. Zajímáte se o ezoteriku, věci mezi nebem a zemí?
Ano, zajímám, už někdy od puberty. Je to díky mamce, která už před zhruba 17 lety kupovala Spirit. Ten jsem vždy s chutí četla. Mimo to mi z více směrů přicházely informace, že vše nemusí být takové, jaké se zdá. Že člověk není pouhým bezmocným účastníkem života, který končí smrtí a pak už nic není, ale že je tvůrcem. A také že život nemusí být jen jeden. Právě mamka viděla po smrti babičky v jejím domě růžové obláčky, které se k ní přibližovaly. A nebyla jediná. Sledoval je i soused, mírně postižený, který tam na mou babičku spolu s ostatními vzpomínal. Přečetla jsem mnoho knih, viděla videa, účastnila se seminářů. Dospěla jsem k názoru, že vrcholem ezoteriky je, když si člověk prostě dokáže užívat svůj život, zbytečně neplánuje a přijímá s pokorou, co k němu přichází. Je to totiž vždy to nejlepší pro danou chvíli.
(zem)
Kontakt: e-mail - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.taucova.cz
Soutěž
Milí čtenáři, tři z vás mají možnost získat sadu enkaustických motivačních kartiček Zuzky Taucové s citáty. Stačí, když nám napíšete, zda jste někdy v těžké chvíli sáhli po energetických obrázcích, citátech či afirmacích a zda vám pomohly. Své příspěvky posílejte na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo adresu redakce, přidejte heslo - enkaustika. Výherce určí losování.
(r)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2580452
DnesDnes146
VčeraVčera634
Tento týdenTento týden4282
Tento měsícTento měsíc10816

Partnerské weby

apartman banner