Miloš Matula se snaží lidem předávat návod jak najít sebe sama, poznat se a milovat. Přináší jim do života nejen více lásky, ale učí je i jak být šťastnými, zdravými, jak neztrácet energii v nesmyslných emocionálních konfliktech a naopak jak energii získat a jak si ji udržet. Jeho šamansko-ezoteriká škola Duchovní cesta pokojného bojovníka Světla funguje již 15 let. Je založena na práci s energií, na energetických cvičeních, která přinesli do starověkého předdynastického Egypta „bohové“.
Miloši, jste hodně na cestách. Kde už jste letos byl a kam se teprve chystáte?
V únoru a březnu jsem strávil šest týdnů ve Střední Americe. Navštívili jsme El Salvador, Honduras a Guatemalu. Na přelomu května a června jsem vedl předprázdninový pobyt se seminářem v Řecku. Do Řecka se každoročně vracím, teď jsme byli na ostrově Kréta téměř mimo civilizaci - v jihovýchodní části ostrova na samotě v hotýlku na skále nad mořem. O prázdninách povedu týdenní pobyt se seminářem v tyrolských Alpách, v klimatických lázních Mösern u Seefeldu, a na září připravuji perlu letošního roku - Ladakh - Malý Tibet. Ač je součástí Indie, dalo by se říci, že je mimo, neboť leží v podhůří Himálaje, mezi Tibetem, Čínou a Pákistánem. Je to země Tibeťanů a buddhismu a lze ji navštívit pouze během čtyř měsíců v roce. Po zbylý čas je zamrzlá a prakticky nepřístupná. Do Egypta se v návaznosti na mé knihy Achnaton a Nefertiti, faraoni Slunce a Dějinami za poznáním astrologie vydáme v listopadu. V začátku příštího roku pak pro velký úspěch zopakuji expedici za šamany do Ekvádoru, kde navštívíme mého kamaráda šamana Augustina Grefu a jeho rodinu. Kromě těchto cest jsem jinak neustále i na Slovensku, kde vedu semináře a workshopy.
Jak jste uvedl, do Řecka se vracíte každoročně. Co vás k němu táhne či poutá?
Ač to není Egypt, má svůj půvab a kouzlo a mnohé zážitky tam člověka vedou do minulých životů. Každoročně se zájemci navštěvuji různé řecké ostrovy - například Santorini, Kalymnos, Lefkada, Korfu, Rhodos, Karpathos, Kefalonia a mnohé další. Procházíme jejich silná energetická místa. Zatím pouze jedinkrát jsme zavítali mimo ostrovy, to jsme byli na poloostrově Peloponés vzhledem k plánovanému výletu do mystických Delf. Miluji řeckou „línou“ atmosféru, kafeniony, výtečnou kuchyni, nádherné moře a liduprázdné pláže. Až na pár výjimek nenajdete na řeckých ostrovech typický turistický byznys - lokality s velkými hotely namačkanými jeden na druhý, přeplněné pláže. Všude jsou příjemní lidé, je to zkrátka ráj.
Předáváte lidem své zkušenosti a načerpanou moudrost. Obohacuje tato práce nějak také vás?
Pochopitelně ano! Jsem díky tomu ve stálém napojení na energii z nejvyšších duchovních sfér, na energii Bezbřehé záře, jak ji nazývali staří Egypťané, a poznávám stále nové lidi, které učím, jak být šťastnějšími. To mě naplňuje. Mám na paměti myšlenku, kterou mi předala vzácná učitelka, kolegyně a legenda české astrologie - Zoša Kinkorová: „Štěstí je to, když udělá člověk šťastným i toho druhého.“
Pracujete s více technikami, co je vaší srdeční záležitostí, čemu se věnujete nejvíce?
Základem mé šamansko-ezoterické školy jsou duchovní energetická cvičení pocházející ze staroegyptských mysterijních chrámových škol. Moje škola je tvořena pokračujícími semináři. Ačkoli se v každém stupni věnujeme různým tématům, máme stmelující faktor - práci na duchovním srdci, na čtvrté čakře. To je úroveň bezpodmínečné lásky. V této souvislosti nemohu nezmínit rozhovor, který jsem dělal s Danem Millmanem, slavným americkým spisovatelem a duchovním učitelem. V něm Dan prezentoval učení své učitelky - havajské kahuny (šamanky) Mama Chii. Toto učení říká, že by člověk měl v každé inkarnaci udělat ten největší skok, skok z úrovně osobní do úrovně nadosobní, z úrovně lásky s podmínkami do úrovně lásky bez podmínek. Tedy z úrovně třetí čakry o stupeň výš, do roviny čakry čtvrté, což je naše duchovní srdce, tam sídlí naše duše.
Vydal jste už šest knih, nedávno i meditační CD. Připravujete něco dalšího?
Přes deset let mám rozepsanou knihu Mystická Barbra Streisand, pár let pracuji na knize o učení egyptského boha Thovta, jemuž Řekové říkali Hermés Trismegistos. Začal jsem psát knihu zaměřenou na pohyb a fyzické cvičení, jež učím na svých víkendových seminářích. Mám rozepsanou útlou knihu moudrostí pro každý den, před dokončením je i další díl knihy rozhovorů Hvězdy ezoterického nebe III. - Kniha plná lásky. Rád bych letos také vydal meditačně afirmační karty a další meditační CD. Kromě toho jsem na své únorové cestě natáčel své první DVD, které má zatím jen pracovní název S Milošem Matulou po Střední Americe. Shrnu-li to, čeká mě jen práce a zase práce (smích).
Co je podle vás obecně problémem naší společnosti, co lidi nejvíc trápí, co je hlavní příčinou jejich případných potíží?
U většiny lidí jsou to vztahy, nepochopení pojmu láska. Lidé se nestýkají s rodiči, sourozenci, širší rodinou. Mnohdy se odstěhují na druhý konec republiky, kontinentu či planety jen proto, aby utekli. Je to smutné a odráží se to na jejich zdravotním stavu. Je to nešvar této společnosti, která postavila mamon na piedestal. Spiritualita byla odtržena od našich životů, což se odráží v té prázdnotě. Lidé se cítí osamělí, nepotřební, nemilovaní. Páchají sebevraždy, protože nevidí východisko. Proč ho nevidí? Nejsou napojeni na „Zdroj“, který nás převyšuje, prostupuje námi, je milující a všeodpouštějící esencí Světla a Lásky. Tuto esenci starověcí Egypťané nazývali Bezbřehá záře. Je to duchovní Slunce a jeho archetypem je naše Slunce, které bývalo nazýváno Re či Aton. Proto všechny starověké civilizace uctívaly Slunce. Ale my místo toho, abychom Slunce vyhledávali, se před ním schováváme. Tohle však učil již před třemi a půl tisíci lety faraon Achnaton ve své Sluneční vědě.
(zem)
Foto: Archiv Miloše Matuly
www.milosmatula.cz

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

3072582
DnesDnes438
VčeraVčera416
Tento týdenTento týden1725
Tento měsícTento měsíc9307

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab